19. zasedanja Unescovega Medvladnega odbora za varovanje nesnovne kulturne dediščine, ki je potekalo med 2. in 7. decembrom 2024 v Asuncionu, Paragvaj, se je udeležila tudi Republika Slovenija, ki jo je na zasedanju zastopala Tanja Roženbergar, predstavnica Slovenskega etnografskega muzeja / Koordinatorja varstva nesnovne kulturne dediščine.
Na zasedanju, na katerem so potrjevali nove vpise nesnovne kulturne dediščine na vse tri Unescove sezname (Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva, Seznam ogrožene dediščine, ki jo je potrebno nemudoma zavarovati in Seznam dobrih praks varovanja nesnovne kulturne dediščine), je bila potrjena tudi razširitev že vpisanega elementa Veščina suhozidne gradnje: znanje in tehnike, ki je bila na Unescov Reprezentativni seznam vpisana leta 2018. Pri nominaciji je prvotno sodelovalo 8 držav (Hrvaška, Ciper, Francija, Grčija, Italija, Slovenija, Španija, Švica), na letošnjem zasedanju pa so se multinacionalni nominaciji pridružile še Andora, Avstrija, Belgija, Irska in Luksemburg.
Suhozidna gradnja je veščina zidanja brez uporabe veziva, pri kateri z odbiranjem razpoložljivega lokalnega kamna nastajajo različni tipi trdnih kamnitih objektov. Znanje zlaganja kamenja na suho brez uporabe veziva je osnovna in prvobitna tehnika gradnje predvsem na Krasu in v Istri ter je posledica in rezultat boja za preživetje na kamnitem kraškem in istrskem svetu vse od prazgodovine.