Domov » Aktivnosti koordinatorja » Ocenjevalno telo Unescovega Medvladnega odbora prepoznalo nominaciji o tradicijah reje lipicancev in čebelarstvu kot primera dobro pripravljenih nominacij in podalo pozitivno oceno za vpis na Reprezentativni seznam

Ocenjevalno telo Unescovega Medvladnega odbora prepoznalo nominaciji o tradicijah reje lipicancev in čebelarstvu kot primera dobro pripravljenih nominacij in podalo pozitivno oceno za vpis na Reprezentativni seznam

Ocenjevalno telo Unescovega Medvladnega odbora za varovanje nesnovne kulturne dediščine je podalo pozitivno oceno za vpis nominacij Tradicije reje lipicancev / Lipizzan horse breeding traditions in Čebelarstvo v Sloveniji, način življenja / Beekeeping in Slovenia, a way of life na Unescov Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. Obe nominaciji sta bili v poročilu Ocenjevalnega telesa označeni kot primera dobro pripravljenih nominacij. O vpisu na omenjeni seznam bo Medvladni odbor za varovanje nesnovne kulturne dediščine odločal na zasedanju konec meseca novembra v Rabatu, Maroko.

Pri multinacionalni nominaciji Tradicije reje lipicancev, ki temelji na predstavitvi kulturnega in družbenega pomena lipicancev, je sodelovalo osem držav (Avstrija, Bosna in Hercegovina, Hrvaška, Madžarska, Italija, Romunija, Slovaška in Slovenija), pripravo nominacije pa je koordinirala Slovenija. Nominacija je bila na Unesco oddana marca 2020.

Lipicanci v Kobilarni Lipica. Foto: A. Jerin, 2011

Nominacija Čebelarstvo v Sloveniji, način življenja je bila na Unesco oddana marca 2021. Prikazuje bogato dediščino čebelarstva in se osredotoča na sedanjo vseprisotnost te dejavnosti v Sloveniji. 

Čebelarstvo je v Sloveniji zelo razširjena dejavnost. Foto: A. Jerin, 2022

Pripravo obeh nominacij je v imenu Ministrstva za kulturo vodila Špela Spanžel, v delovnih skupinah, ki sta pripravljali nominacijo pa so sodelovale tudi predstavnice Slovenskega etnografskega muzeja / Koordinatorja varstva nesnovne kulturne dediščine.

Slovenija ima na Unescov Reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva do sedaj vpisane štiri enote nesnovne dediščine: Škofjeloški pasijon (2016), Obhodi kurentov (2017), Klekljanje čipk v Sloveniji in Veščina suhozidne gradnje, znanje in tehnike (2018). Držimo pesti, da se bosta konec meseca štirim navedenim pridružila še dva nova vpisa.