Domov » Aktivnosti koordinatorja » Novi vpisi v Register - Miklavževo, Bovški govor in Petje na četrtko

Novi vpisi v Register - Miklavževo, Bovški govor in Petje na četrtko

logotip

Slovenski etnografski muzej je kot Koordinator varstva nesnovne kulturne dediščine Ministrstvu za kulturo, ki vodi Register nesnovne dediščine, za vpis predlagal naslednje enote nesnovne kulturne dediščine: Miklavževo, Bovški govor in Petje na četrtko

Miklavževo je otroški verski praznik, povezan s sv. Miklavžem, ki na predvečer svojega godu (6. decembra) sam ali s spremstvom obišče in obdaruje otroke na domu, v župnijah, obhodih po hišah, na raznih prireditvah in sprevodih po nekaterih mestih. Ob enoti sta bila evidentirana dva nosilca: Frančiškanski samostan Ljubljana Center in Skupnost fantov in deklet iz Godešiča. 

Bovški govor spada v obsoško narečje, govorijo ga od Predela in Vršiča preko Bovške kotline do Srpenice v porečju Soče. Zaradi geografskih danosti in zgodovinskih okoliščin so v govoru ohranjene številne arhaične posebnosti. Ob enoti se nosilci zaradi številčnosti ne bodo evidentirali. 

Petje na četrtko je pevski način, ko se osnovnemu štiriglasju v najvišji legi pridružita tretji (tretka) in četrti (četrtka) glas nad basom. Način petja na četrtko je znan na območju Luč v Zgornji Savinjski dolini. Ob enoti je bil evidentiran en nosilec: Ljudski pevci Kulturno-umetniškega društva Tone Mlačnik Luče. 

Miklavževanje v Stari Loki. Foto: N. Židov, 2016

Slovar bovškega govora, Barbara Ivančič Kutin, 2007

Ljudski pevci Kulturno-umetniškega društva Tone Mlačnik Luče. Foto: A. Šiljar, 2019

 

 

 

 

 

 

Poleg vpisov novih enot, so bili registru dodani tudi novi nosilci. Nosilec Etnološko društvo Markovci je bil dodan enotama Obhodi kurentov in Vleka ploha. Društvo rokodelcev – Rokodelski center Moravče pa je bil evidentiran ob enotah Pletarstvo, Klekljanje slovenske čipke in Klekljanje idrijske čipke. 

Register nesnovne dediščine trenutno šteje 94 enot in 263 nosilcev nesnovne kulturne dediščine.