Morje čikov: Človek v času plastike
Razstava obravnava prisotnost plastike v morju kot posledico odmetavanja cigaretnih ogorkov – čikov. Del razstave so umetniška dela, intervencije, oblikovalski izdelki in instalacije, ki z uporabo smeti iz morja opozarjajo na onesnaženost okolja s plastiko. Razstava sodi v cikel razstav Srečevanja v času, ki so del obrazstavnega programa stalne razstave Slovenskega etnografskega muzeja Človek in čas: Od ponedeljka do večnosti, ki jo bo muzej odprl letos.
Proizvodnja in uporaba plastičnih izdelkov se je do danes razmahnila do te mere, da ogroža okolje, živali in človeka. Zavržena plastika je v različnih oblikah prisotna na kopnih in vodnih površinah Zemlje. Cilj razstave je ozaveščati o problematiki morske plastike, mikroplastike in cigaretnih ogorkov, ki so najpogostejša smet na morskih obalah.
Avtorji del, predstavljenih na razstavi, so Arjan Pregl, Gala Alica Ostan Ožbolt, Matej Kocjan - Koco, Sara Skenderija, Sangara Perhaj, Nataša in Katja Skušek, Tanja Pađan. Z avtoricama razstave Alenko Kreč Bricelj in Majo Rijavec iz Smetumet razmišljajo o dejstvu, da vsako leto po svetu v naravo odvržemo 5 bilijonov cigaretnih ogorkov. To je 5 milijon milijonov. Avtorji razstave skozi lasten likovni jezik interpretirajo omenjeno problematiko. Za ustvarjanje svojih del so uporabili odpadno morsko plastiko. Na ta način se združuje več svetov: ekologija, umetnost in aktivizem. To je princip, ki mu je Smetumet zvest že od svojih začetkov.
O Smetumet:
Smetumet vodita Maja Rijavec in Alenka Kreč Bricelj, ki ju druži glamurozen odnos do smeti. Prepričani sta, da vsaka, nam še tako ljuba stvar, postane enkrat smet, kar vodi v breme za naravo in nepravičnost do prihajajočih rodov. Smisel delovanja Smetumet je zavedati se smeti, še preden te nastanejo, razmisliti o možnostih, da jih preprečimo, o njihovi ponovni uporabi, načinu predelave, popravilu, nadgradnji in podaljšanju življenja. Ko stvar enkrat le postane smet, iz nje naredita glamurozen izdelek.
Videi na razstavi so ozaveščevalni del projekta 5 bilijonov čikov. Nastali so v sodelovanju z dijaki.