Izšla je publikacija Zunajevropske zbirke v obdobju neuvrščenosti
SEM je v letu 2024 praznoval 60. obletnico vzpostavitve Muzeja neevropskih kultur v dvorcu Goričane pri Medvodah. Muzej je med letoma 1964 in 2001 deloval kot dislocirana enota SEM s poslanstvom zbiranja, hranjenja in razstavljanja zunajevropskih zbirk.
Njegovo delovanje smo osvetlili z razstavo Prepletenost svetov: Zunajevropske zbirke v obdobju neuvrščenosti, ki je bila na ogled med 9. majem in 9. septembrom 2024. Razstava je prikazala tudi udejstvovanje treh kustosinj, ki so si prizadevale za razvijanje znanstvenega in muzejskega dela, povezanega z afriško celino: dr. Pavle Štrukelj, kustosinje v Muzeju neevropskih kultur, dr. Bernarde Perc, kustosinje v Pokrajinskem muzeju na Ptuju in prve slovenske egiptologinje, ter dr. Štefke Cobelj, direktorice Pokrajinskega muzeja na Ptuju in svetovalke za muzejsko dejavnost v Somaliji.
Publikacija Zunajevropske zbirke v obdobju neuvrščenosti: Alternativna zamišljanja sveta poglablja izbrane razstavne teme. Gibanje neuvrščenih je orisano kot pomemben zgodovinski okvir, ki je usmerjal delovanje goričanskega muzeja. Avtorica dr. Tina Palaić v nadaljevanju predstavi zbiralno in razstavno politiko muzeja ter različne diskurze o drugem, ki jih je muzej v tem času ponujal obiskovalcem razstav. Osvetli tudi delovanje kustosinje dr. Pavle Štrukelj, ki se je največ posvečala prav raziskovanju in predstavljanju muzejskih zunajevropskih zbirk. Pri tem poleg njenih ključnih stališč o materialni kulturi zunajevropskih ljudstev opozori tudi na njene prakse sodelovanja z različnimi akterji, od ambasadorjev do tujih študentov, ki so tedaj študirali v Sloveniji.
Vabljeni k branju.
Publikacijo lahko kupite v Trgovini SEM, cena je 12 EUR.