Ples - Živa dediščina Evrope v gibanju ter France Marolt in njegove zapuščine, odprtje dveh razstav
Slovenski etnografski muzej in Glasbenonarodopisni inštitut ZRC SAZU Vas 10. oktobra 2024, ob 18.00, vljudno vabita v SEM na odprtje razstav, ki predstavljata glasbeno in plesno izročilo, PLES – Živa dediščina Evrope v gibanju in France Marolt in njegove zapuščine.
Odprtje bo obogatila folklorna skupina Kulturnega društva »MARKO« Beltinci s plesno delavnico sotiša in šamarjanke.
Razstava Ples - Živa dediščina Evrope v gibanju je nastala v okviru EU projekta Ples kot nesnovna kulturna dediščina. Na razstavi predstavljamo plesno dediščino Evrope in hkrati umeščamo ples v širši kontekst nesnovne kulturne dediščine, ki je v Sloveniji izredno bogata in še vedno živa. Evropski projekt Ples kot nesnovna kulturna dediščina: Novi modeli omogočanja participativnih plesnih dogodkov (Dance as ICH) združuje več kot 20 raziskovalcev, kustosov, plesnih učiteljev in arhivarjev iz devetih partnerskih ustanov iz šestih držav, ki med letoma 2022 in 2025 raziskujejo plesno izročilo kot živo dediščino različnih skupnosti.
France Marolt (1891–1951) je kot raziskovalec, skladatelj in dirigent pomembno zaznamoval številna področja slovenskega raziskovalnega in kulturnega prostora prve polovice 20. stoletja. Razstava France Marolt in njegove zapuščine razkriva njegovo iskanje tistega folklornega gradiva, s katerim je utemeljeval slovensko nacionalno istovetnost, dokumente, ki pričajo o njegovi raziskovalni zagnanosti, predanosti glasbi in iskanju idealov, zborovski in plesno-poustvarjalni umetnosti, glasbeni folkloristiki, delovanju Akademske folklorne skupine France Marolt, Akademskega pevskega zbora Tone Tomšič in Glasbenonarodopisnega inštituta ZRC SAZU.